Azərbaycanın beynəlxalq informasiya məkanında özünəməxsus yer tutan CBC (Caspian Broadcasting Company) 2013-cü ildən etibarən yayımlanan və regionun ən nüfuzlu televiziya kanallarından biri hesab olunan bir media qurumudur. CBC, Azərbaycan və beynəlxalq auditoriya üçün etibarlı xəbər mənbəyi olmaqla yanaşı, geniş proqramlar spektri ilə də seçilir. Kanalın məqsədi təkcə ölkə daxilində deyil, eyni zamanda xaricdə də Azərbaycanın səsini dünyaya çatdırmaqdır.
CBC telekanalının tarixi
CBC telekanalı 2013-cü il aprelin 10-da yayıma başlamışdır. Kanalın yaradılmasının əsas məqsədi Azərbaycan, Xəzər regionu və beynəlxalq arenada baş verən hadisələri operativ şəkildə təqdim etmək idi.
Əvvəllər “ATV International” adı ilə fəaliyyət göstərən bu televiziya kanalı 2009-cu ildən yayımlanırdı. Lakin 2013-cü ildə SOCAR (Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkəti) tərəfindən alındıqdan sonra CBC adını aldı və fəaliyyət istiqamətində ciddi dəyişikliklər edildi.
Hal-hazırda CBC telekanalı Azərbaycanın informasiya təhlükəsizliyinin təmin olunmasında mühüm rol oynayır və beynəlxalq ictimaiyyəti ölkəmizdə baş verən mühüm hadisələrlə tanış etməyə davam edir.