Bakı Şəhəri üzrə Təhsil İdarəsi (BŞTİ), Azərbaycan Respublikasının paytaxtı Bakı şəhərində təhsil siyasətinin həyata keçirilməsindən məsul olan əsas dövlət qurumudur. 2025-ci ildə BŞTİ, təhsil sahəsində əhəmiyyətli nailiyyətlər əldə edərək, paytaxtın təhsil sisteminin inkişafına mühüm töhfələr vermişdir.
Bu məqalədə BŞTİ-nin tarixi, fəaliyyəti, vətəndaşlarla münasibəti, idarəetmə sistemi, sosial layihələri, rəqəmsal transformasiya sahəsində atdığı addımlar və gələcək hədəfləri haqqında ətraflı məlumat təqdim ediləcəkdir.
BŞTİ-nin Tarixi
BŞTİ Bakı şəhərində təhsil müəssisələrinin idarə edilməsi və təhsil siyasətinin həyata keçirilməsi məqsədilə yaradılmışdır. Fəaliyyətə başladığı gündən etibarən idarə, təhsil infrastrukturunun inkişafı, məktəblərin maddi-texniki bazasının gücləndirilməsi və tədrisin keyfiyyətinin artırılması istiqamətində mühüm işlər görmüşdür.
BŞTİ-nin Fəaliyyəti və Əsas İstiqamətləri
BŞTİ-nin fəaliyyəti təhsilin inkişafı istiqamətində çoxşaxəlidir. Əsas istiqamətlər aşağıdakılardır: