Cəbrayıl Dövlətzadə 11 sentyabr 2001-ci ildə Sumqayıt şəhərinin Corat qəsəbəsində anadan olub. Ailədə üç uşaqdan biri idi. Valideynləri erkən yaşlarında ayrıldığı üçün Cəbrayıl uşaq yaşlarından ailəsinə kömək etmək üçün çalışıb. Cəmi 12 yaşından ofisiant işləyərək həm təhsil alıb, həm də ailəsinə dəstək olub.
O, uşaqlıqdan cəsarətli, mehriban və bacarıqlı idi. Cüdo ilə 9 il məşğul olub, müxtəlif turnirlərdə qalib gəlib. Bununla yanaşı rəssamlığa, musiqiyə, həvəskar repəhərbi sahəyə xüsusi marağı vardı.
Təhsil və fəaliyyət
Təhsilinə “Təfəkkür” liseyində başlayıb, daha sonra Qubadlı rayon 2 saylı məktəbdə davam edib. Hər zaman çalışqan, cəld və dostcanlı biri olub. Sinif yoldaşları onu həm zəhmətkeş, həm də hazırcavab kimi xatırlayır.
2019-cu ildə Cəlilabad rayonunda yerləşən “N” saylı hərbi hissədə hərbi xidmətə başlayıb. Polad Həşimovun şəhid olmasından sonra böyük təsirlə xüsusi təyinatlılara keçmək üçün ərizə yazıb və təlimlərə qatılıb.
Vətən müharibəsində qəhrəmanlıq nümunəsi
27 sentyabr 2020-ci ildə başlayan Vətən müharibəsinin ilk günlərindən Murovdağ istiqamətində döyüşlərə qatılıb. Onun haqqında yayılan məlumatlara görə, 10-a yaxın erməni zabiti ilə üz-üzə döyüşmüş, bir generalı məhv etmiş, digərini isə əlbəyaxa döyüşdə boğaraq öldürmüşdür.
Bununla o, həm öz idealı olan Polad Həşimovun qisasını alıb, həm də düşmənin müdafiə xəttini yararaq böyük töhfə verib. Təəssüf ki, bu döyüşlər zamanı 28 sentyabr 2020-ci ildə şəhid olub. İkinci Fəxri Xiyabanda, Polad Həşimovun yanında dəfn edilib.
Xatirəsi necə yaşadılır?
Cəbrayıl Dövlətzadənin adı bu gün gənclər arasında simvola çevrilib. Onun haqqında yazılmış “Cəbrayıl əfsanəsi” adlı roman, sənədli filmlər və xatirə tədbirləri ilə yad edilir. 2022-ci ildə “Palmali” şirkəti onun adını daşıyan gəmi istifadəyə verib.
Azərbaycan Prezidenti tərəfindən aşağıdakı medallarla təltif olunub: